HABERLER

TARİHİ ÇARK AÇILIŞI

Sakarya’nın simgelerinden olan Tarihi Çark, 1901 yılına ait kartpostaldan elde edilen görüntüsünden esinlenerek, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden inşa edildi. Kent Park’ın içerisinde yapılan Tarihi Çark için dün akşam görkemli bir açılış yapıldı.
Gerçekleştirilen açılışa Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Recep Yıldırım ve Hasan Ali Çelik, AK Parti Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SESOB Başkanı Hasan Alişan, ilçe ve belde belediye başkanları, kaymakamlar ve çok sayıda Sakaryalı katıldı.
Tarihi Çark, Vali Mustafa Büyük, Başkan Zeki Toçoğlu ve protokol heyetinin açılış kurdelesini kesmesinin ardından dönmeye başladı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Başkan Toçoğlu, “Sakaryamız için simge olmuş, ismi sokaklara, caddelere, dergilere, spor kulüplerine ve mesire yerlerine verilmiş Tarihi Çark’ı şehrimize yeniden kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Açılış programında Yazar Necati Mert ise, Tarihi Çark’ın Adapazarı tarihindeki önemini ve Adapazarılıların Çarkla olan yaşam hikâyesini anlattı. Necati Mert, “Pazarları istasyondan yol boyunca gelir, 3. makastan sağa sapar, Donatım duvarının yanından Çark suyuna inerdik. Kıyısı nasıl yüklü, nasıl yeşil olurdu. Bir baştan bir başa sazlık. Su yılanları kısa ve yavaş, solucanların büyümesiyle olmuşlar gibi. Kurbağalar cup cup. Balıklar kaçışır. Sonra envai çeşit böcek. Şimdi o çark yeniden yapılmış, bu büyük bir güzellik. Şehirleri hikâyelerinden mahrum bırakmamalı, çünkü şehirler hikâyeleriyle yaşarlar. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.
Törenin son bölümünde Tarihi Çark’ın yeniden inşa edilmesinde emeği geçenlere plaketleri takdim edildi. Protokol tarafından kurdele kesimi ile açılışı gerçekleştirilen Tarihi Çark, havai fişekler eşliğinde dönmeye başladı. Yoğun bir katılımın yaşandığı açılış törenin ardından vatandaşlar ilgiyle Tarihi Çark’ı inceledi. Vali Mustafa Büyük, Başkan Zeki Toçoğlu ve Sakarya Milletvekilleri programın sonunda su çarkının en üst kısmına çıkarak hem Kent Park, hem de su çarkını seyretti.

Organizasyonda Firstgate, Ses, Sahne ve Işık Sistemleri, Oturma Grupları Temini,Süsleme ve Giydirme,  Alan Dekorasyonu, Kokteyl Hizmetleri, Host ve Hostes Kiralama ve Havaifişek Gösterisi konularında hizmet verdi .